O Centru

Opis Centra

Psihološki centar Sekušak-Galešev osnovan je nakon dugogodišnjeg znanstvenog, nastavnog i stručnog rada posvećenog djeci, adolescentima i njihovim roditeljima,  odraslim osobama te stručnjacima  u području teškoća u razvoju, učenju, ponašanju (ADHD, intelektualne teškoće, teškoće učenja, PSA, senzoričke i motoričke teškoće),  obrazovnoj i socijalnoj inkluziji.

Timska dijagnostika i tretman provodi se u suradnji sa stručnjacima srodnih struka,  a programi podrške djeci s teškoćama i osobama s invaliditetom te njihovim roditeljima ostvaruju se i u suradnji sa udrugama civilnog društva.

Voditeljica Centra

Snježana Sekušak-Galešev rođena je 9. ožujka 1957. u Zagrebu gdje je završila osnovnu i srednju školu. 1981. godine diplomirala je na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu jednopredmetnu psihologiju s temom. “Ocjenjivanje razumljivosti izgovora kao jednog od faktora uspješnosti rehabilitacije kod slušno oštećene djece predškolske dobi na rehabilitaciji u centru SUVAG“. Od 1982. do 1986. bila je zaposlena kao psiholog u “Centru za smještaj i rehabilitaciju Stančić”. Od 1. 10. 1986. do 1.10.2022. godine bila je zaposlena je na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na kojem je trenutačno vanjski suradnik. 1994. godine obranila je magistarski rad na temu “Komunikacija i kognitivne sposobnosti u djece i adolescenata s umjerenom, težom i teškom mentalnom retardacijom” i stekla znanstveni stupanj magistra društvenih znanosti iz znanstvenog polja odgojnih znanosti, grana logopedija. Doktorsku disertaciju pod naslovom “Samopoimanje djece s posebnim potrebama u uvjetima edukacijske integracije” obranila je 23. 12. 2008. godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te stekla akademski stupanj doktor znanosti iz područja društvenih znanosti, znanstvenog polja odgojnih znanosti, grane defektologije. U znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora reizabrana je 2020. godine.

Nastavu izvodi na preddiplomskoj i diplomskoj razini studija na Edukacijsko-rehabilitacijom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kao vanjski suradnik i na drugim sveučilištima u Sloveniji i Bosni i Hercegovini kao gostujući profesor.

Težišta znanstveno-istraživačkog i stručnog rada bila su: bio-psiho-socijalne osobine djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, psihodijagnostički postupci kod  ranjivih skupina, oblici potpore, mentalno zdravlje, socijalno uključivanje te uključivanje u redovne sustave odgoja i obrazovanja (dječji vrtići, osnovna i srednja škola, visoko obrazovanje).

Do 2016. godine bila je voditeljica Kabineta za razvojnu procjenu i podršku Centra za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, u koje je aktivno radila od njegovog početka 1997. godine do početka ak. god. 2022./2023. Obnašala je funkciju pročelnice Odsjeka za inkluzivnu edukaciju i rehabilitaciju, Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu do 2014./2015. a prodekanice za znanost Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u mandatnom razdoblju 2015./2016. i 2016./2017. godine. Funkciju dekanice Fakulteta obnašala je od 2017./2018. do ak. god. 2020/2021.

Osim znanstvenog i nastavnog rada ukupno 41 godinu intenzivno djeluje u profesionalnom području savjetovanja, psihološke dijagnostike i terapije djece s razvojnim rizikom i teškoćama u razvoju i njihovih roditelja, adolescenata i odraslih, kroz Centar za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i suradnju sa srodnim stručnjacima. Polazila je edukacije iz integrativne gestalt psihoterapije, kognitivno-bihevioralne psihoterapije, terapije igrom i floor time metode.

Veliki dio svog stručnog djelovanja posvetila je edukaciji društvene zajednice u svrhu uključivanja djece s teškoćama u redovne oblike odgoja i obrazovanja te senzibilizacije i prihvaćanja osoba s različitim teškoćama i invaliditetom u socijalnu sredinu. Tako je održala  brojna pozvana i javna predavanja za učitelje, odgajatelje, stručne suradnike i širu društvenu zajednicu kroz stručne skupove i edukacije u organizaciji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta,  državnih (AZOO, MZO) i lokalnih institucija u području odgoja i obrazovanja i socijalne zaštite  te  brojnih udruga civilnog društva na temu osobitosti djece/učenika  s teškoćama i odraslih osoba s invaliditetom.

Publicirala je veći broj znanstvenih i stručnih radova, koautorica je nekoliko priručnika i sveučilišnog udžbenika, sudjelovala je kao voditeljica i suradnica u većem broju znanstvenih i stručnih projekata, sudjelovala je s izlaganjima na brojnim znanstvenim i stručnim međunarodnim i domaćim konferencijama/skupovima bila je članica, i predsjednica, programskih i organizacijskih odbora znanstvenih i znanstveno-stručnih skupova, te recenzentica znanstvenih radova i publikacija.

2016. godine dodijeljeno joj je društveno priznanje Hrvatskog psihološkog društva „Marulić: Fiat Psychologia“ za osobito vrijedan doprinos  razvitku i promicanju hrvatske primijenjene psihologije u 2016. godini.

Dobitnica je priznanja Nagrada grada Zagreba  u 2021. godini za najviše zasluge i postignute rezultate u teorijskom i praktičnom radu u promicanju znanosti i ostvarivanju prava djece i mladih s teškoćama te odraslih osoba s invaliditetom.

Obnaša funkciju NEO (National eligibility officer) for Croatia for atleths with intellectual impairment – odgovorna osoba za provjeru uvjeta za sportaše sa intelektualnim teškoćama ispred Hrvatskog paraolimpijskog odbora, članica je Upravnog odbora EAMHID – Eurpoean Asociation for Mental Health in Intelectual Disability ,  Koordinacije za studente s invaliditetom Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Nacionalnog vijeća za razvoj socijalnih politika RH,   upravnog odbora HDMZIT – Hrvatskog društva za mentalno zdravlje osoba s IT, Hrvatskog psihološkog društva i Hrvatske psihološke komore, te stručnih tijela MZO i NCVV.